Status på renovering af tag og lys

af Formanden
Udgivet: 4. juli 2019

Når jeg færdes på vores tennisanlæg, er der mange medlemmer, der giver udtryk for, hvor fantastisk det er, at vi nu endelig har fundet en løsning på tagproblematikken. Men i samme åndedrag bliver der også lidt bekymret spurgt ind til, hvorvidt vi nu kan regne med at være færdig med arbejdet til indendørssæsonen begynder.

Hertil kan vi sige, at tidsplanen er baseret på, at der skal være tæt tag, inden at indendørs sæsonen begynder. Vi følger arbejdet tæt og der holdes løbende byggemøder med deltagelse af entreprenøren, vores rådgivende ingeniørfirma MOE A/S og vores eget interne byggeudvalg. Og selv om der er tale om arbejder, som i høj grad er vejrfølsomme, så forventer vi, at tidsplanen kommer til at holde.

Starten har i al fald været god og alt er indtil nu forløbet planmæssigt. Den valgte entreprenør, Primatag A/S, har som planlagt begyndt med den nordlige tennishal – bane 3 og 4. Derefter fortsættes der med hallen over bane 1 og 2, hvorefter det bliver Squashhallens tur.

Renoveringen består kort fortalt af en fjernelse af de nuværende nedbrudte bølgeeternitplader, en efterisolering, montering af 18 mm krydsfinerplader samt to lag tagpap. Til sidst bliver også tagpaptaget over klubhuset renoveret med to lag nyt tagpap.

Vores andet store projekt denne sommer handler om at udskifte det nuværende lys med LED lys, hvilket dels giver et meget bedre lys og dels en pæn besparelse på el – regningen. Klubben har indgået en aftale herom med firmaet ECO POWER, som er specialist i LED lys til sportsformål. Arbejdet er i fuld gang og der er således allerede etableret LED lys i klubhuset og i Squashhallen. Senere i løbet af sommeren kommer turen så til tennishallerne.

Så glæd jer til en indendørssæson, hvor man ikke længere behøver at tjekke vejrudsigten, inden man skal spille.

Men lige nu gælder det om at nyde sommeren og spillet på det røde grus.

God (tennis) sommer til alle.

Jesper Holstener Schmidt

Formand

Øvrige nyheder

Kom og hep på førsteholdet i weekenden

Kom og hep! Kom og støt vores førstehold i deres sidste holdkamp, i udendørs sæsonen, på lørdag...

Sommerhilsen fra bestyrelsen

Kære medlemmer i LTK, Så blev det sommerferie, og klubben er blevet lidt mere stille, efter vi...

Sommerhilsen

Kære medlemmer,Nu banker sommerferien på, hvorfor vi ønsker alle en rigtig dejlig sommer og glæder...

Trænerstop – tak for denne gang til Mathias

Det er med blandede følelser, at vi kan fortælle, at Mathias har valgt at stoppe som træner hos os...

Flot start på kategori 3-turnering for U12 og U14

Den 13. juni skød vi årets kategori 3-turnering for U12 og U14 i gang med hele 28 tennisglade børn...

En hilsen fra bestyrelsen

Kære medlemmer i LTK, Her kommer lidt information efter vores bestyrelsesmøde sidste uge....

Baderum lukket midlertidig + prøvning af Head

Kære medlemmer,Baderummene vil være midlertidigt lukket den 20. maj fra kl. 07.00-17.00 på grund...

Privat arrangement i cafeen den 16. maj 2026

Kære medlemmer, Caféen afholder et privat arrangement den 16. maj fra kl. 15.00 og resten af...

Dansk Tennis Legat

Kære unge spillere, Så har du nu mulighed for at søge Dansk Tennis Legat, som uddeles én gang...

Forårshilsen fra bestyrelsen

Kære medlemmer i Lyngby Tennisklub, Foråret er for alvor kommet, og vi glæder os til solskin,...

Kontorets åbningstider:

Telefon og email
Besvares alle hverdage kl. 09.00-18.00

Fysisk tilstedeværelse
Man-, tirs- og torsdag kl. 11.00-18.00

Tlf.: 45 20 00 00 eller mobil 21 15 07 80

Mail til:

kontoret@lyngbytennis.dk besvares løbende.

TAK FOR STØTTEN