Ny træner til Lyngby

af Kontoret
Udgivet: 17. november 2022

Det er med meget stor glæde, at vi endelig kan byde en ny træner velkommen.

Som mange af jer har erfaret, har vores trænerteam knoklet for at dække hullet efter Miles og samtidig har især Kristian brugt rigtig meget energi på at interviewe kandidater til stillingen.

Vi har haft mange kandidater i spil og alle primært udenfor DK. Vi har haft lyst til at forfølge den succes, vi har haft med at få Santiago til DKJ og nu er det endelig lykkedes.

Den 1. december starter Rosen. Han er fra Bulgarien og bor pt. i Sofia. Rosen er 44 år, har selv spillet på højt plan og har trænet de bedste bulgarske juniorer og ungseniorer. Han har også været træner i både Tyskland og i Kina.

Vi har valgt Rosen fordi han har et meget positivt væsen og kommer med en masse gode ideer til, hvordan vi kan gøre Lyngby til et endnu bedre sted at træne og blive rigtig dygtig til tennis. Rosen vil sammen med Santiago og Paulette have ansvar for vores elitedivisions hold og turneringsspillere, men han har også en rigtig god holdning til klubliv og vi er sikre på at han vil blive et glad ansigt vi alle vil møde i LTK. Rosen ønsker at bidrage til klublivet på alle fronter og glæder sig til at lære medlemmerne at kende. Han vil lighedsvis også deltage til voksentræning, camps og andre arrangementer.

Rosen taler rigtig fint engelsk, men selvfølgelig ikke dansk endnu.

Vi håber at I alle vil tage rigtig godt imod ham.

Hvis der skulle være et medlem, som har eller kender til nogen der udlejer et værelse eller lejlighed med køkken og bad, hører vi MEGET gerne fra jer. Skriv til Kristian@lyngbytennis.dk

Venlig hilsen

Bestyrelsen og Trænerteamet

Øvrige nyheder

Kom og hep på førsteholdet i weekenden

Kom og hep! Kom og støt vores førstehold i deres sidste holdkamp, i udendørs sæsonen, på lørdag...

Sommerhilsen fra bestyrelsen

Kære medlemmer i LTK, Så blev det sommerferie, og klubben er blevet lidt mere stille, efter vi...

Sommerhilsen

Kære medlemmer,Nu banker sommerferien på, hvorfor vi ønsker alle en rigtig dejlig sommer og glæder...

Trænerstop – tak for denne gang til Mathias

Det er med blandede følelser, at vi kan fortælle, at Mathias har valgt at stoppe som træner hos os...

Flot start på kategori 3-turnering for U12 og U14

Den 13. juni skød vi årets kategori 3-turnering for U12 og U14 i gang med hele 28 tennisglade børn...

En hilsen fra bestyrelsen

Kære medlemmer i LTK, Her kommer lidt information efter vores bestyrelsesmøde sidste uge....

Baderum lukket midlertidig + prøvning af Head

Kære medlemmer,Baderummene vil være midlertidigt lukket den 20. maj fra kl. 07.00-17.00 på grund...

Privat arrangement i cafeen den 16. maj 2026

Kære medlemmer, Caféen afholder et privat arrangement den 16. maj fra kl. 15.00 og resten af...

Dansk Tennis Legat

Kære unge spillere, Så har du nu mulighed for at søge Dansk Tennis Legat, som uddeles én gang...

Forårshilsen fra bestyrelsen

Kære medlemmer i Lyngby Tennisklub, Foråret er for alvor kommet, og vi glæder os til solskin,...

Kontorets åbningstider:

Telefon og email
Besvares alle hverdage kl. 09.00-18.00

Fysisk tilstedeværelse
Man-, tirs- og torsdag kl. 11.00-18.00

Tlf.: 45 20 00 00 eller mobil 21 15 07 80

Mail til:

kontoret@lyngbytennis.dk besvares løbende.

TAK FOR STØTTEN